Acura

Acura je japonská automobilka, ktorú založil v roku 1986 inžinier a priemyselník Soichiro Honda.

Automobilka vznikla v čase, keď japonský rivali Nissan a Toyota vyvíjali svoje prémiové značky Infinity a Lexus. Japonská vláda zaviedla dobrovolné clo pre americký trh, čo bolo pre automobilky výhodné vyvážať drahšie autá do USA. Acura bola uvedená na trh 27.3.1986 v USA a Kanade. Jedná sa o vôbec prvú luxusnú divíziu založenú japonskou automobilkou. Všetky autá vyrobené pod touto značkou majú luxusnú výbavu interiéru. Dôvodom vzniku tejto značky bol fakt, že američania uprednostňujú americké a európske autá od ázijských. Acura sa prezentuje ako americká, aj keď má japonské korene.

Názov Acura je odvodený z latinského „acu“, čo znamená mechanicky presné alebo vyrobené s presnosťou. Podľa automobilky Honda, logo značky znázorňuje posuvné meradlo, ktoré predstavuje presnosť a precíznosť, ale môže znázorňovať aj skosené H ako Honda alebo A ako Acura.

Značka bola predstavená pod sloganom Acura: Precízne vyrobené automobily. Počiatočná ponuka pozostávala z dvoch modelov Legend a Integra. V prvom roku Acura predala 109 000 áut, z toho 55 000 predajov predstavoval Legend sedan a zvyšok tvorili menšie modely Integra. Počas prvých rokov svojej existencie patrila Acura medzi najpredávanejšie luxusné značky v USA a predala viac automobilov ako BMW alebo Mercedes.

V roku 1990 Acura predstavila model NSX, športové vozidlo s pohonom zadných kolies. NSX bolo prvé japonské auto schopné konkurovať automobilkám Ferrari a Porsche. Predaje a tržby v polovici 90-tych rokov 20. storočia klesli. Po roku 2000 zažila značka oživenie predstavením nových modelov ako luxusný sedan Acura 3.2 TL alebo crossover SUV MDX.

Takmer od svojho vzniku sa Acura angažuje v americkom motoršporte v sérii Sports Car Club of America (SCCA) a IMSA GT Championship.

V roku 2010 sa Acura začala spájať spoluprácou s Marvel Entertainment a čoskoro sa vo filmoch od Marvelu objavilo niekoľko automobilov tejto značky. Vo filmoch Thor a Kapitán Amerika: Prvý Avenger to boli modely MDX, ZDX, RL a TL. Vo filme The Avengers z roku 2012 jazdil Iron Man (Robert Downey Jr.) v športovom aute od Acury, ktoré bolo špeciálne vyrobené pre tento film.

Back to top button