Alfa Romeo

Alfa Romeo je talianska automobilka, ktorú založil v roku 1915 podnikateľ Nicola Romeo.

V roku 1907 založil Ugo Stella spoločnosť Darracq Italiana, ktorá bola partnerskou pobočkou francúzskej automobilky Darracq. Po 3 rokoch partnerstvo stroskotalo a Ugo Stella 24.6.1910 založil spoločnosť ALFA (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili). Anonima znamená anonymný, čo bola v tom čase právna forma spoločnosti, keďže ju založili anonymný investori. Nová spoločnosť po založení kúpila od automobilky Darracq prázdnu továreň v Portello. Logo navrhol taliansky návrhár Romano Cattaneo. Inšpiroval sa veľkým červeným krížom rodiny Visconti a erbom hada, ktoré videl nad dvermi hradu Sforza. Prvý automobil ktorý vyrobili navrhol Giuseppe Merosi s názvom 1910 24 HP (24 koní). Merosi navrhol aj ďalšie modely s výkonnejšími motormi (40-60 koní). Po začiatku 1. svetovej vojny bola výroba Alfy na 3 roky pozastavená.

V roku 1915 spoločnosť prešla pod vedenie neapolského podnikateľa Nicola Romea, ktorý prerobil továreň na výrobu vojenskej techniky. Po vojne Romeo prevzal kontrolu nad celou spoločnosťou a v roku 1919 obnovil výrobu automobilov. V roku 1920 sa Alfa premenovala na Alfa Romeo. Prvý automobil pod touto značkou bol model Torpedo 20-30 HP. Giuseppe Merosi pokračoval ako hlavný návrhár a malá automobilka začala vyrábať osobné aj závodné automobily.

V roku 1923 prišiel do Alfy Romeo z Fiatu návrhár Vittorio Jano, ktorý nahradil Merosiho. Na Merosiho odchod naliehal mladý pretekár Enzo Ferrari, ktorý v tom čase pretekal pre Alfu. Prvá Alfa Romeo od Jana bol model P2 Grand Prix, s ktorým v roku 1925 vyhrali svetový pohár.

Po ukončení kontraktov s vojskom v roku 1928, sa Alfa Romeo dostala do ekonomických problémov a Nicola Romeo firmu opustil. V roku 1933 automobilku zachránila vláda, ktorá nad spoločnosťou získala kontrolu. V tomto období Alfa vyrábala automobily na objednávku pre bohatých a karosérie navrhovali a vyrábali spoločnosti ako Touring z Milána alebo Pininfarina.

Po 2. svetovej vojne sa prestali vyrábať luxusné automobily na objednávku a začala masová výroba malých automobilov. Touto zmenou sa Alfa dostala opäť do zisku. V 60-tych rokoch sa automobilka sústredila na motoršport s použitím sériovo vyrábaných automobilov. V 70-tych rokoch sa opäť dostala do finančných problémov. V roku 1986 sa vláda rozhodla spoločnosť predať a Alfu Romeo odkúpila automobilka Fiat. Modely vyrábané od roku 1990 v sebe spájali tradičné prednosti Alfy, avantgardný štýl a športovú eleganciu.

V súčasnosti automobilka trpí poklesom predaja. Napriek klesajúcim predajom, výkonný riaditeľ Alfy Romeo, Jean-Philippe Imparato v roku 2021 oznámil, že v rokoch 2022-2026 bude každý rok na trh uvedený nový model a od roku 2027 sa budú vyrábať už len plne elektrické automobily.

Back to top button