Aston Martin

Aston Martin je britská automobilka, ktorú založili v roku 1913 Lionel Martin a Robert Bamford.

Predajca áut Lionel Martin v roku 1909 po nezaplatení pokuty, dostal zákaz šoférovania na dva roky. Nasledujúce dva roky jazdil na bicykli. Počas tohto obdobia sa v klube Bath Road zoznámil s ďalším cyklistom Robertom Bamfordom. V roku 1912 začali spoločne predávať autá a 15. januára 1913 založili firmu Bamford & Martin Ltd.

Ich prvý prototyp bol zaregistrovaný v roku 1915. Automobil pomenovali Aston-Martin po kopci Aston Hill neďaleko obce Aston Clinton , kde spolu vyhrali preteky špeciálne vyrobeným vozidlom. V roku 1920 Bamford opustil spoločnosť. Martin sa v roku 1924 dostal do finančných ťažkostí a spoločnosť kúpila Lady Charnwoodová, ktorá do predstavenstva dosadila svojho syna Johna Bensona. Bamford & Martin sa v roku 1925 opäť dostal do finančných ťažkostí a Martin bol nútený firmu opustiť. Kontrolu nad spoločnosťou prevzali Bill Renwick, Augustus Bertelli a viacerý investori vrátane Lady Charnwoodovej a premenovali ju na Aston Martin. Bertelli bol technickým riaditeľom a dizajnérom všetkých nových vozidiel Aston Martin, odvtedy známe ako autá Bertelli. Patrili sem napr. modely T-type, International alebo Le Mans. V roku 1932 sa spoločnosť opäť dostala do finančných ťažkostí. Zachránil ju Lance Prideaux Bruno, ktorý ju následne predal Arthurovi Sutherlandovi. Počas 2. svetovej vojny spoločnosť vyrábala súčiastky pre lietadlá.

V roku 1947 videl David Brown v denníku Times inzerát, ktorý ponúkal na predaj automobilovú spoločnosť. Brown kúpil Aston Martin za 20 500 libier, v nasledujúcom roku Lagondu za 52 500 libier a v roku 1955 kúpil spoločnosť na výrobu karosérií Tickford. Následne sem presunul celú výrobu Aston Martin.

V roku 1950 Brown oznámil vývoj prototypu DB2, po ktorom nasledovali DB2/4, DB2/4 MkII, DB Mark III, DB4 a následne slávny model DB5 z roku 1963. Šesťvalcové motory týchto automobilov navrhol poľský inžinier Tadek Marek. Legendárne automobily z DB série sa objavili aj v niektorých filmoch o Jamesovi Bondovi.

Automobilka mala často finančné ťažkosti. V roku 1972 Brown predal Aston Martin aj Lagondu za 101 libier spoločnosti Company Developments a výroba vozidiel bola ukončená.

V apríli 1975 spoločnosť kúpil za 1,05 milióna libier americký obchodník Peter Sprague, kanadský hoteliér George Minden a londýnsky obchodník Jeremy Turner. Noví majitelia po zmodernizovaní automobilky v roku 1977 predstavili model V8 Vantage a v roku 1978 kabriolet Volante.

Back to top button